Washington State

Wrestling Association

Home | Schedule | Board of Directors | By Laws | ClubsDocuments | Meeting Minutes  |  Contact Us

WSWA Web site maintained by Dave Gilbertson     Also check the Washington Wrestling Report

 

2011 ASICS/USAW Kids Greco Nationals Results for Washington

Click here for all results

Bantam Festival-45 - Blaine Beard's place is 5th.
Match #1 Kayd Craig (Idaho) over Blaine Beard (Washington) Fall 7-5,0:57
Match #2 Kolton Stacey (Idaho) over Blaine Beard (Washington) Fall 7-0,0:42

Bantam Festival-50 - Bennett Beard's place is 3rd.
Match #1 Bennett Beard (Washington) over Hayden DuRussell (Pennsylvania) Dec 7-0,7-2
Match #2 Bennett Beard (Washington) over Lyle Anderson (Nevada) Fall 0:19
Match #3 Lain Yapoujian (Colorado) over Bennett Beard (Washington) Fall 1:06
Match #4 Bennett Beard (Washington) over Cutler Crandall (Nevada) Fall 1:15

Bantam Festival-60 - Casey Howerton's place is 1st.
Match #1 Casey Howerton (Washington) over Nate Provost (Utah) TF 7-0,7-0
Match #2 Casey Howerton (Washington) received a bye.
Match #3 Casey Howerton (Washington) over Kael Matthews (Wyoming) TF 6-0,6-0
Match #4 Casey Howerton (Washington) over Gunner Giulio (Idaho) TF 6-0,6-0
Match #5 Casey Howerton (Washington) received a bye.

Bantam Festival-60 - Darion Johnson's place is 4th.
Match #1 Gunner Giulio (Idaho) over Darion Johnson (Washington) Dec 8-2,8-3
Match #2 Kael Matthews (Wyoming) over Darion Johnson (Washington) Dec 7-0,4-2

Intermediate-55 - Brenden Chaowanapibool's place is unknown.
Match #1 Brenden Chaowanapibool (Washington) over Wiley Kahler (Pennsylvania) Dec 4-7,7-1,4-2
Match #2 Nickolas Foster (Nevada) over Brenden Chaowanapibool (Washington) Dec 5-3,4-0
Match #3 Jarett Jorgensen (Utah) over Brenden Chaowanapibool (Washington) Fall 6-4,0:59

Intermediate-60 - Robby Vaughn's place is 3rd.
Match #1 Robby Vaughn (Washington) over Robert Edwards (Utah) TF 7-0,6-0
Match #2 Robby Vaughn (Washington) over London Norris (Montana) Fall 0:34
Match #3 Robby Vaughn (Washington) over Kadin Matthews (Wyoming) Fall 2-2,1:08
Match #4 Robby Vaughn (Washington) received a bye.
Match #5 Wyatt Yapoujian (Colorado) over Robby Vaughn (Washington) Dec 9-4,11-9
Match #6 Robby Vaughn (Washington) over Joshua Kraus (Wyoming) TF 7-0,8-3
Match #7 Wyatt Yapoujian (Colorado) over Robby Vaughn (Washington) Dec 9-4,11-9
Match #8 Robby Vaughn (Washington) over Keegan Slyter (Kansas) TF 7-0,6-0

Intermediate-60 - Isaiah H. Gonzalez's place is 1st.
Match #1 Isaiah H. Gonzalez (Washington) over Hunter Meinzen (Montana) Fall 0:19
Match #2 Isaiah H. Gonzalez (Washington) over River Wardle (Utah) Fall 1:05
Match #3 Isaiah H. Gonzalez (Washington) received a bye.
Match #4 Isaiah H. Gonzalez (Washington) over Keegan Slyter (Kansas) Fall 0:29
Match #5 Isaiah H. Gonzalez (Washington) over Oakley Ridge (Utah) Fall 1:20
Match #6 Isaiah H. Gonzalez (Washington) over Keegan Slyter (Kansas) Fall 0:29
Match #7 Isaiah H. Gonzalez (Washington) over Wyatt Yapoujian (Colorado) Dec 10-2,4-2

Intermediate-60 - Scott Lees's place is unknown.
Match #1 Scott Lees (Washington) over River Wardle (Utah) Fall 0:56
Match #2 Oakley Ridge (Utah) over Scott Lees (Washington) Fall 0:28
Match #3 Hunter Meinzen (Montana) over Scott Lees (Washington) Fall 0:21

Intermediate-65 - Austin Almaguer's place is unknown.
Match #1 Noah Wachsmuth (Oregon) over Austin Almaguer (Washington) Fall 1:37
Match #2 Austin Almaguer (Washington) over Kole Kraus (Wyoming) Dec 6-1,10-2
Match #3 Austin Almaguer (Washington) over Valentin Marin (California) Dec 7-6,7-0
Match #4 Ricky Figueroa (California) over Austin Almaguer (Washington) Dec 6-0,6-5

Intermediate-65 - Avery Sundheim's place is 7th.
Match #1 Drew Eller (Colorado) over Avery Sundheim (Washington) Fall 1:10
Match #2 Avery Sundheim (Washington) over Riley Fuchs (Nevada) Dec 6-5,4-2
Match #3 Avery Sundheim (Washington) over Reece Eckley (Montana) Fall 1:37
Match #4 Carson Manville (Virginia) over Avery Sundheim (Washington) Fall 7-0,0:23
Match #5 Luke Stephens (Michigan) over Avery Sundheim (Washington) Fall 7-0,0:52
Match #6 Avery Sundheim (Washington) over Patrick Edmondson (Pennsylvania) Dec 4-4,7-5

Intermediate-75 - Cameron Crawford's place is 5th.
Match #1 Cameron Crawford (Washington) over Ethan Mason (Indiana) Dec 4-2,8-2
Match #2 Cameron Crawford (Washington) over Justus Scott (Nevada) Dec 3-2,0-6,7-0
Match #3 Brian Kelly (California) over Cameron Crawford (Washington) Dec 11-8,7-6
Match #4 Brian Kelly (California) over Cameron Crawford (Washington) Dec 11-8,7-6
Match #5 Mason Christiansen (Utah) over Cameron Crawford (Washington) TF 7-0,6-0
Match #6 Cameron Crawford (Washington) received a bye.
Match #7 Cameron Crawford (Washington) over Parker Seeley (Wyoming) Dec 6-0,3-2

Intermediate-75 - Jacob Olson's place is 2nd.
Match #1 Jacob Olson (Washington) over J.D. Robson (Kansas) Fall 1:26
Match #2 Jacob Olson (Washington) over Gabriel Ojeda (Nevada) Fall 0:33
Match #3 Jacob Olson (Washington) received a bye.
Match #4 Jacob Olson (Washington) over Parker Seeley (Wyoming) Fall 0:29
Match #5 Jacob Olson (Washington) over Graham Calhoun (Indiana) TF 8-0,6-0
Match #6 Jacob Olson (Washington) received a bye.
Match #7 Mason Christiansen (Utah) over Jacob Olson (Washington) Dec 4-2,0-6,9-0

Intermediate-80 - Cody Coffey's place is 3rd.
Match #1 Keller Rock (Utah) over Cody Coffey (Washington) Dec 9-5,6-0
Match #2 Cody Coffey (Washington) over Cordon Nuttall (Utah) Fall 0:33
Match #3 Cody Coffey (Washington) over Kaden Hine (Idaho) Fall 7-0,0:45
Match #4 Cody Coffey (Washington) received a bye.
Match #5 Cody Coffey (Washington) over Cordon Nuttall (Utah) Fall 0:33
Match #6 Keller Rock (Utah) over Cody Coffey (Washington) Dec 9-5,6-0
Match #7 Cody Coffey (Washington) over Bowen Shields (Utah) Fall 0:40

Intermediate-80 - Mikael Failor's place is 1st.
Match #1 Mikael Failor (Washington) over Bowen Shields (Utah) Fall 8-2,0:23
Match #2 Mikael Failor (Washington) received a bye.
Match #3 Mikael Failor (Washington) over Nicholas Divila (California) Fall 6-7,1:44
Match #4 Mikael Failor (Washington) over Jeremy Devries (Alaska) Dec 6-0,9-4
Match #5 Mikael Failor (Washington) over Bowen Shields (Utah) Fall 8-2,0:23
Match #6 Mikael Failor (Washington) received a bye.
Match #7 Mikael Failor (Washington) over Keller Rock (Utah) Fall 0:25

Novice-60 - Clayton Gilliam's place is unknown.
Match #1 Maxwell Crowe (Minnesota) over Clayton Gilliam (Washington) TF 7-0,7-0
Match #2 Malik Heinselman (Colorado) over Clayton Gilliam (Washington) TF 6-0,7-0
Match #3 Darrick Stacey (Idaho) over Clayton Gilliam (Washington) TF 6-0,7-0

Novice-60 - Brandon Kaylor's place is 4th.
Match #1 Brandon Kaylor (Washington) over William Edelblute (Idaho) TF 6-0,6-0
Match #2 Travis Ford-Melton (Illinois) over Brandon Kaylor (Washington) Dec 2-2,3-2,1-0
Match #3 Brandon Kaylor (Washington) over Xavier Rico (Arizona) Dec 5-0,7-0
Match #4 Brandon Kaylor (Washington) received a bye.
Match #5 Brandon Kaylor (Washington) over Xavier Rico (Arizona) Dec 0-5,0-7
Match #6 Travis Ford-Melton (Illinois) over Brandon Kaylor (Washington) Dec 2-2,3-2,1-0
Match #7 Malik Heinselman (Colorado) over Brandon Kaylor (Washington) Dec 3-2,4-3

Novice-75 - Jake Howerton's place is unknown.
Match #1 Jake Howerton (Washington) over Hayden Bosco (Nevada) TF 2-4,6-0,9-0
Match #2 Dyllan Fuchs (Nevada) over Jake Howerton (Washington) Dec 5-3,4-3
Match #3 Colton Yapoujian (Colorado) over Jake Howerton (Washington) TF 6-0,6-0

Novice-75 - Clai Quintanilla's place is unknown.
Match #1 Clai Quintanilla (Washington) received a bye.
Match #2 Jason Renteria (Illinois) over Clai Quintanilla (Washington) TF 6-0,8-0
Match #3 Clai Quintanilla (Washington) over Jack Karstetter (Oklahoma) TF 10-3,6-0
Match #4 Alex Lloyd (Minnesota) over Clai Quintanilla (Washington) Fall 7-8,1:09

Novice-75 - Tanner Lees's place is unknown.
Match #1 Jon Trowbridge (Kansas) over Tanner Lees (Washington) TF 7-0,6-0
Match #2 Tanner Lees (Washington) over Kaden Campbell (Colorado) Fall 7-0,0:30
Match #3 Cameron Valdiviez (Missouri) over Tanner Lees (Washington) Fall 0:27

Novice-80 - T.J. Baun's place is 7th.
Match #1 T.J. Baun (Washington) over Marco Ramirezlazos (California) Fall 1:02
Match #2 T.J. Baun (Washington) over Mekhi Embry (Wyoming) Fall 0:00
Match #3 T.J. Baun (Washington) over Auston Vreeland (Alaska) TF 8-0,9-3
Match #4 Merritt Taylor (Arizona) over T.J. Baun (Washington) Dec 6-0,4-2
Match #5 Ryon Hurley (Nevada) over T.J. Baun (Washington) Fall 5-5,1:08
Match #6 T.J. Baun (Washington) over Bernie Truax (California) ID

Novice-80 - Josh Helling's place is unknown.
Match #1 Garry May (Michigan) over Josh Helling (Washington) Dec 6-3,4-4
Match #2 Colin Valdiviez (Missouri) over Josh Helling (Washington) Fall 1:43

Novice-80 - Tony Williams's place is unknown.
Match #1 Tony Williams (Washington) over Palmer Schafer (Wyoming) Fall 0:26
Match #2 Peyton Robb (Minnesota) over Tony Williams (Washington) Fall 0-6,6-0,0:30
Match #3 Logan Jensen (Utah) over Tony Williams (Washington) Fall 0:37

Novice-85 - Layn Pannkuk's place is unknown.
Match #1 Jayden Woodruff (Colorado) over Layn Pannkuk (Washington) Fall 0:53
Match #2 Layn Pannkuk (Washington) over Cortland Barker (Wyoming) TF 7-0,7-0
Match #3 Taten Ringel (Utah) over Layn Pannkuk (Washington) Dec 7-0,6-4

Novice-85 - James Rogers's place is 4th.
Match #1 James Rogers (Washington) over Hayden Schrull (Montana) TF 10-0,6-0
Match #2 James Rogers (Washington) over Jonathan Nichols (Nevada) TF 7-0,6-0
Match #3 James Rogers (Washington) over Ryan Hansen (Utah) Fall 1:25
Match #4 James Rogers (Washington) over Elijah Fisher (Idaho) Dec 8-6,5-1
Match #5 James Rogers (Washington) received a bye.
Match #6 James Rogers (Washington) over Ian Stettler (Oregon) Dec 4-1,6-0
Match #7 Paul Steffensen (Alaska) over James Rogers (Washington) ID
Match #8 Jayden Woodruff (Colorado) over James Rogers (Washington) ID

Novice-90 - Cyle Deleon's place is 7th.
Match #1 Cyle Deleon (Washington) over Trevor Elfvin (Pennsylvania) Dec 6-0,5-6,5-0
Match #2 Cyle Deleon (Washington) over Paul Searcy (North Carolina) Dec 4-0,7-0
Match #3 Cohlton Schultz (Colorado) over Cyle Deleon (Washington) Fall 7-0,0:36
Match #4 Ritchie Heywood (Utah) over Cyle Deleon (Washington) Fall 0:57
Match #5 Cyle Deleon (Washington) over Kade Van De Hey (Oregon) Fall 1:09

Novice-90 - Michael Anderson's place is unknown.
Match #1 Boone Mcdermott (Iowa) over Michael Anderson (Washington) Dec 8-5,7-0
Match #2 Peyton Mocco (Wisconsin) over Michael Anderson (Washington) Fall 0:29

Novice-95 - Jason Crawford's place is unknown.
Match #1 Tyler Shilson (Minnesota) over Jason Crawford (Washington) TF 7-0,7-0
Match #2 Dustin Young (Florida) over Jason Crawford (Washington) Fall 0:31

Novice-95 - Austin Cain's place is unknown.
Match #1 McCoy Tekautz (Minnesota) over Austin Cain (Washington) TF 6-0,8-3
Match #2 Patrick Ramirez (California) over Austin Cain (Washington) Fall 1:24

Schoolboy/girl-84 - Logan Sundheim's place is 6th.
Match #1 Daton Fix (Oklahoma) over Logan Sundheim (Washington) TF 6-0,7-0
Match #2 Logan Sundheim (Washington) over Luke Kirby (Idaho) Dec 0-7,6-0,2-0
Match #3 Logan Sundheim (Washington) over Donovin Guerrero (California) ID
Match #4 Logan Sundheim (Washington) received a bye.
Match #5 Mikey Lopez (Nevada) over Logan Sundheim (Washington) Dec 5-0,4-3
Match #6 Daton Fix (Oklahoma) over Logan Sundheim (Washington) TF 6-0,7-0
Match #7 Logan Sundheim (Washington) received a bye.
Match #8 Marcus Amico (Alaska) over Logan Sundheim (Washington) Dec 6-0,7-2

Schoolboy/girl-91 - Bridger Beard's place is unknown.
Match #1 Bridger Beard (Washington) over Tristian Hellstrom (Utah) TF 8-0,6-0
Match #2 Adrian Ojeda (Nevada) over Bridger Beard (Washington) Dec 3-2,4-2
Match #3 Bridger Beard (Washington) over Trey Shores (Oregon) Dec 3-1,3-1
Match #4 Cael McCormick (Indiana) over Bridger Beard (Washington) Fall 5-2,0:41

Schoolboy/girl-91 - Bryan Wais's place is 7th.
Match #1 Bryan Wais (Washington) over Robert Hernandez (New Mexico) Fall 0:56
Match #2 Bryan Wais (Washington) over Caleb Strahan (Colorado) Fall 7-0,0:57
Match #3 Benjamin Anderson (Utah) over Bryan Wais (Washington) Dec 1-1,1-1
Match #4 Bryan Wais (Washington) over Jayden Pentz (Utah) Fall 1:48
Match #5 Austin O`Connor (Illinois) over Bryan Wais (Washington) Dec 6-0,5-0
Match #6 Bryan Wais (Washington) over Gator Groves (Arizona) Dec 2-0,6-0

Schoolboy/girl-98 - Tommy Strassenberg's place is 4th.
Match #1 Tommy Strassenberg (Washington) over Jake Swift (Arizona) Fall 0:49
Match #2 Tommy Strassenberg (Washington) over Roger DeLaRosa (California) Fall 1:08
Match #3 Tommy Strassenberg (Washington) over A.J. Jaffe (Illinois) Dec 2-0,2-0
Match #4 Tanner Kuketz (Texas) over Tommy Strassenberg (Washington) Dec 8-0,5-0
Match #5 Tommy Strassenberg (Washington) received a bye.
Match #6 Tommy Strassenberg (Washington) over A.J. Jaffe (Illinois) Dec 0-2,0-2
Match #7 Tanner Kuketz (Texas) over Tommy Strassenberg (Washington) Dec 8-0,5-0
Match #8 Tommy Strassenberg (Washington) received a bye.
Match #9 Anthony Wokasch (Arizona) over Tommy Strassenberg (Washington) Dec 3-0,3-0

Schoolboy/girl-98 - Queong Rahman-Smith's place is unknown.
Match #1 Matthew Park (Idaho) over Queong Rahman-Smith (Washington) Fall 0:43
Match #2 Dallin Denton (Utah) over Queong Rahman-Smith (Washington) Dec 5-1,6-0

Schoolboy/girl-128 - Mitchell Owens's place is 5th.
Match #1 Mitchell Owens (Washington) over Justin Jones (New Mexico) Fall 0:55
Match #2 Mitchell Owens (Washington) over Johnathan Haines (Ohio) Dec 1-1,2-1
Match #3 Colby Winnett (Oregon) over Mitchell Owens (Washington) Fall 8-0,0:23
Match #4 Beau Breske (Wisconsin) over Mitchell Owens (Washington) Fall 1:30
Match #5 Mitchell Owens (Washington) over Joshua Crimmins (Hawaii) Fall 1-0,0:41

Schoolboy/girl-128 - Corde` Ferreira's place is 2nd.
Match #1 Corde` Ferreira (Washington) over Sky Darrah (Missouri) Fall 1:42
Match #2 Corde` Ferreira (Washington) over Cameron Braden (Wyoming) Fall 0:39
Match #3 Corde` Ferreira (Washington) received a bye.
Match #4 Corde` Ferreira (Washington) over Zech Garcia (Colorado) Fall 1:06
Match #5 Corde` Ferreira (Washington) over Joshua Crimmins (Hawaii) Fall 1:27
Match #6 Corde` Ferreira (Washington) received a bye.
Match #7 Beau Breske (Wisconsin) over Corde` Ferreira (Washington) Dec 1-0,3-1

Schoolboy/girl-136 - Sean Van Earwage's place is unknown.
Match #1 Andrew Cervantez (California) over Sean Van Earwage (Washington) Dec 1-2,1-0,1-0
Match #2 Broc Smith (Nevada) over Sean Van Earwage (Washington) Fall 6-0,0:31

Schoolboy/girl-175 - Ric Stewart III's place is 4th.
Match #1 Josh Finley (Idaho) over Ric Stewart III (Washington) Dec 7-2,7-0
Match #2 Mark Hussey (New Mexico) over Ric Stewart III (Washington) Fall 1:55

Schoolboy/girl-210 - Dallas Goodpaster's place is 2nd.
Match #1 Dallas Goodpaster (Washington) received a bye.
Match #2 Kyler Childers (Oklahoma) over Dallas Goodpaster (Washington) Dec 2-0,2-0
Match #3 Dallas Goodpaster (Washington) over Ramon Artiaga (New Mexico) Fall 6-0,1:12

Send mail to Dave Gilbertson with questions or comments about this web site.
Copyright 2001-12 Washington State Wrestling Association
Last modified: September 16, 2012